Bahçeşehir Beylikdüzü Hızlı Okuma Eğitimi

ÖĞRENCİLER İÇİN ANLAYARAK HIZLI OKUMA EĞİTİMİ

Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi nedir?  Öğrencilere nasıl fayda sağlar?
Öğrenciler eğitim hayatlarında en çok okuma alışkanlıkları nedeniyle zorluk yaşamaktalar. İlkokul 1. sınıfta edinilen kelime kelime okuma alışkanlığı ileriki yaşlarda yoğunlaşan bilgi bombardımanına yetememektedir.

Halbuki, kişinin okuma hızı potansiyeli ilkokulda öğrenmiş olduğu alışkanlıktan kat daha yüksektir!

Yavaş okuyan bir öğrenci okuduğu paragrafın başını unutmakta ve tekrar geri dönüp okuduğu için vakit kaybetmektedir. Veya yavaş okuduğu için çabuk yorulmakta veya sıkılmaktadır. Bu dikkati toplayamamanın en önemli nedenlerindendir. Ayrıca, yavaş okuma nedeniyle sınavlarda sürenin ekonomik kullanılamaması da önemli sorunlardan biridir!

İyi haber ise, tüm bunlara rağmen, göz-beyin koordinasyonunu güçlendirerek beynin okuma potansiyelini kat kat yükseltmek mümkündür!

Anlayarak Hızlı Okuma Eğitimi öğrencinin mevcut okuma hızını 2-6 kat arttırmaya ve okumaya karşı oluşturduğu önyargıyı ortadan kaldırmaya yönelik yapılan bir dizi çalışmadan oluşur.

Hızlı Okuma alışkanlığı bir kez edinildiğinde, öğrenci tüm okumalarını bu yeni alışkanlıkla gerçekleştirir ve “hızlı okursam anlayamam” inancından “hızlı okuyarak anlıyorum” inancına geçer.
Bu yöntemle beraber öğrenci amaca göre okuma tekniklerini edindiği için sınavlarda daha yüksek bir performans gösterir.
Öğrencinin okuma hızı gözlemlenebilir şekilde artar. Böylece, derse yönelik araştırma yapmak artık okuma hızı engeline takılmaz ve öğrencilerin kaynak kitap okumaları çok daha kolay hale gelir.
Ayrıca, Hızlı Okuma Eğitimi doğası gereği eğlenceli bir süreçten oluştuğu için okumak artık öğrenciler için eğlenceli bir aktivite halini alır. Bunun yanı sıra, hızlı okunan bir materyali beyin daha kolay anlamlandırdığı için öğrenciler çok uzun buldukları metin sorularını artık hızlı ve doğru bir şekilde cevaplayacak, daha fazla zaman gerektiren sorulara yeterince vakit ayırabileceklerdir!

 

Eğitimin içeriği nedir?

 

v  Mevcut okuma hızını tespit etmek,

v  Hızlı okumayı engelleyen faktörleri tanımak,

v  Okuma frenlerini hayatımızdan çıkarmaya yönelik uygulamalar yapmak,

v  Gözün görüş alanını genişletici ve görme hızını arttırıcı egzersizler yapmak,

v  Amaca yönelik okuma tekniklerini öğrenmek,

v  Sınava yönelik okuma tekniklerini öğrenmek.

 

Eğitimi Nasıl Alacaksınız?

v  Bu konuya özel olarak geliştirilmiş Hızlı Okuma Yazılım programı ve deneyimli Hızlı Okuma Eğitmeni eşliğinde bu eğitimi kendi laptopunuzu çalışmada kullanarak alabilirsiniz.

v  Çalışma toplam 12 saattir ve bu süre, öğrencinin kendi programına göre günlere bölünebilir.

v  Çalışma bireysel olarak veya 2-3 kişilik gruplarla yapılabilir.
Bir arkadaşınızla birlikte çalışmaya katılmayı tercih edebilir, böylece hem daha ekonomik hem de daha eğlenceli bir şekilde Hızlı Okuma Eğitimini alabilirsiniz.

Çalışma bitiminde katılım sertifikası verilecektir.

 

Bu eğitime kimler katılabilir?

İlköğretim 3. sınıf ve üstü tüm öğrenciler katılabilir!